Jak cestovat kvalitně
www.jak-cestovat.kvalitne.cz
 

           
 
 
  Dovolená v Chorvatsku 

Oficiální název: Republika Chorvatsko /Republika Hrvatska/
Hlavní město: Zagreb
Státní zřízení: pluralitní republika s dvoukomorovým parlamentem
Náboženství: římští katolíci 77%, protestanté 0%, pravoslavní 11%
Úřední jazyk: srbochorvatština
Časový posun: GMT +1 h


 

O CHORVATSKU

Chorvatsko je stát, kterému patří největší část dalmatského pobřeží Jaderského moře. Má netypický tvar srpu táhnoucího se od Dunaje přes Istrijský poloostrov po místy jen 50 km široký pás při pobřeží až za historický Dubrovník. Pobřeží Jadranu patří k nejčlenitějšímu ve Středomoří a z celkového počtu téměř tisíce ostrovů je obydlena pouze malá část. Ostrovy jsou malebnými oázami klidu v průzračných vodách Jadranu, které s jeho kouzelnými oblázkovými plážemi patří k nejčistějším v Evropě. Běžná viditelnost ve vodě je 10 metrů, ale z výšky je možné rozeznat předměty až v 60 metrové hloubce.

Chorvatsko patří mezi českými turisty nejoblíbenější a nejnavštěvovanější země. Je to nejen kvůli jeho dobré dopravní dostupnosti a nevelké vzdálenosti, ale také díky dobrému pocitu vzájemného porozumění, ke kterému přispívá i jazyková příbuznost češtiny a chorvatštiny. Chorvati jsou velice přátelští a otevření a svou náklonnost dávají rádi a často najevo.

Chorvatsko oplývá kulturně - historickými památkami ze všech období díky bouřlivým historickým událostem a prolínáním vlivů různých kultur. její přímořskou část charakterizují vlivy středozemní kultury, četné památky z antického, římského a raně středověkého období. Pevninská část Chorvatska je součástí středoevropského kulturního okruhu a vyznačuje se četnými prehistorickými nálezy světového významu, zříceninami starých hradů, tvrzemi a zámky, pozdně středověkými a novověkými kulturními památkami a architekturou baroka. Chorvatsko má velmi rozmanitou a bohatou přírodu a krajinu, je zemí, kde se vyskytuje velké množství přírodních rezervací a národních parků.

Cestovní doklady

Je třeba platný cestovní doklad. Chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska.
Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte.

Vízum

Občané České republiky nepotřebují při turistických cestách do Chorvatska vízum, pokud doba jejich pobytu nepřekročí 90 dnů. Při cestách za výdělečným účelem či za účelem studia je nutno požádat o odpovídající vízum chorvatské velvyslanectví v Praze. Na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatska může být vyžadováno předložení stanovených finančních prostředků ve výši 100 EUR/den, v případě zájezdu pořádaného cestovní kanceláří 50 EUR/den (mohou se předkládat i platební karty, šeky či jiná konvertibilní valuta). Smyslem tohoto opatření se nezdá být jakkoliv omezovat příjezd turistů do Chorvatska. Příslušné orgány této pravomoce mohou vyžít například ve výjimečných situacích, např. v případě podezření z páchání trestné činnosti.
V Chorvatské republice platí přihlašovací povinnost pro cizince, a to do 24 hodin po překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu nebo soukromí zajišťuje přihlášení turistů ubytovatel. V ostatních případech se musí každý turista přihlásit individuálně na oddělení pro cizince policie Chorvatské republiky. Tato oddělení jsou v každé větší obci.
Doklad o přihlášení je nutno pečlivě uschovat do doby opuštění území Chorvatska, neboť je velice často vyžadováno chorvatskými orgány při odjezdu ze země. Chybějící doklad o přihlášení je zdejší policií posuzován jako přestupek, který řeší Přestupkový soud peněžitou pokutou, případně vězením.

Celní a devizové předpisy:

Deklarovat na hraničním přechodu dovážené valuty není nutno, pokud jde o částky odpovídající době pobytu.
Dovoz potravin a nápojů do Chorvatské republiky je omezen na “přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících”. Určení “přiměřenosti” je v kompetenci celních orgánů. To znamená, že větší množství dovážených potravin celní kontrola nemusí propustit, případně může požadovat zaplacení cla.
Celní předpisy Chorvatské republiky povolují bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Termínem “předměty osobní potřeby” jsou podle celního zákona myšleny výlučně předměty určené pro osobní potřebu během cesty a po dobu pobytu v zahraničí (oděvy, obuv, předměty osobní hygieny). Rovněž je možné dovézt (pro osobní potřebu) 1 kameru (16 mm), 1videokameru, 1 dalekohled, 1 kazetofon, 1 laptop, 1 osobní počítač, výstroj pro kempování (stan, apod.), 1 kolo, 1 moped, sportovní výstroj, výstroj pro sportovní rybolov, výstroj pro potápění, 1 přívěs, 1 plavidlo.
Výše uvedené předměty se nahlásí na hraničním přechodu a po ukončení pobytu je nutné je opět vyvézt. Kromě výše uvedeného je možné bezcelně dovézt max. 200 cigaret nebo 20 doutníků, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína nebo jiného obdobného alkoholického nápoje, 50 ml parfému. Toto opatření se nevztahuje na osoby mladší 17 let.
Předměty, jejichž úhrnná hodnota překročí částku 300,-HRK a na které nelze pohlížet jako na předměty osobní potřeby, jsou procleny na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatské republiky:
- do úhrnné hodnoty 5000,-HRK - celní daní 10% + 22% DPH ( např. u piva, tabákových výrobků, nealkoholických nápojů je zapotřebí ještě počítat s tzv. zvláštní daní)
- do úhrnné hodnoty nad 5000,-HRK - celní daní dle celního sazebníku + 22%DPH, eventuelně zvláštní daň (např. 1 hl piva 200,- HRK, 1 hl nealkoholických nápojů 60,- HRK)
Dovoz většího množství potravin podléhá sanitární kontrole na příslušném hraničním přechodu. Jedná se zejména o dovoz mléka a mléčných výrobků, pečiva a těstovin, alkoholických a nealkoholických nápojů, cukrářských výrobků. Dovoz masa a masných výrobků je zakázán.
Veškeré informace na :Celní správa Chorvatské republiky (tel.:00385 1 6102333), www.carina.hr
Dovoz drog a jiných omamných prostředků do Chorvatska není dovolen. Trestné je i užívání drog. Pokud chorvatská policie tento přestupek zjistí, pachatel je potrestán peněžitou pokutou a následně vyhoštěn se zákazem pobytu na území Chorvatska.
Psi a kočky v doprovodu svého majitele musí mít mezinárodní očkovací průkaz.
 
 

Chorvatská měna

Jednotkou chorvatské měny je 1 kuna (zkratka kn v Chorvatsku, mezinárodní bankovní zkratka HRK), která se dělí na 100 lipa. Hodnoty chorvatských bankovek: 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 kun. Hodnoty chorvatských mincií: 5, 2 a 1 kuna, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 lipa. Nejnižší hodnoty mincí se však velmi málo používají. Kuny můžete nakoupit v některých bankách u nás nebo v Chorvatsku, kde banky a směnárny běžně přijímají české koruny. V Chorvatsku doporučujeme spíše používat služeb bank, kde bývají výhodnější kurzy než ve směnárnách. Níže uvádíme dnešní kurzy kuny v některých našich bankách a směnárnách. Upozorňujeme, že ne všechny banky a směnárny s kunami obchodují.

 

Počasí v Chorvatsku
 

Důležité kontakty:

Policie: 92 První pomoc: 94 Požárníci: 93
Poskytování pomoci na silnicích: 987; 987@hak.hr
Všeobecné informace: 981
Informace o místních a meziměstských telefonních číslech: 988
Informace o mezinárodních telefonních číslech: 902
Předpověď počasí a aktuální dopravní informace, vč. stavu vozovky 060520 520
Chorvatský autoklub (HAK):00385 1 4554 433 a 4640 800; www.hak.hr; e-mail: info@hak.hr
Záchranná a pátrací služba (na moři): 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74

Elektřina:

V Chorvatsku je zaveden střídavý proud 220 V, napětí 50 Hz. Zásuvky zpravidla odpovídají naší normě. Starší typy zásuvek můžete najít jen v některých apartmánech v soukromí.Pokud máte dotaz na ubytování, dopravu, nebo cokoli okolo Egyptu, zeptejte se.
A vy ostatní, pokud můžete, poraďte. Děkujeme !


 

 

 

  
  Tunisko
 
  Egypt
 
  Řecko
 
  ChorvatskoVenezuela


 
  Turecko
 
  Španělsko
 
  Itálie
 
  Jamajka
 
  >> Počasí ve světě
 
  >> Spolupracující weby
 
  >> Autor tohoto webu
 
  >> Úvodní stránka
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 © 2006 Lukáš SIMON. All rights reserved.
ICQ # 241 039 182 - Lukas.simon@tiscali.cz
 
BEZ SOUHLASU JE ŠÍŘENÍ OBSAHU TĚCHTO STRÁNEK ZAKÁZÁNO !
 
 


Spolupracující weby :
 

 Poštovní schránky SIMON - nabídka poštovních schránek.
 Dovolená v Egytpě, recenze hotelů a aktuální počasí. Úvodní stránka.
 Dovolená v Tunisku - Úvodní stránka - Recenze hotelů - Aktuální počasí.
 Nokia 6600 - 6620 - Symbian - aplikace do mobilu zdarma - Vyzvánění -
 Jiří Simon - www.e-schranky.prodejce.cz - nerezové poštovní schránky
 Dovolená 2007 - Jak cestovat kvalitně - www.jak-cestovat.kvalitne.cz
 www.pro-kolo.prodejce.cz - Pláště Vittoria, komponenty Shimano a zapletená kola
 To byl ale ... TRAPAS ! Trapasy při sexu, ve škole a s kamarády - www.trapasy.ic.cz
 DT-BICYCLES - Daniel Rűcker - Kostelec nad Orlicí - AVID - MAGURA - SHIMANO
 
 

S tímto webem vyměnily odkazy tyto weby :
  

  www.e-bydleni.unas.cz - www.cincila.ezin.cz - www.jak-cestovat.kvalitne.cz - www.lcd-televize.phorum.czwww.navstivte.hustej.net - www.wheeler.prodejce.cz